Petícia za ochranu okolia karmelitánskeho kláštora v Košiciach

Zachráňme Kláštor Karmel  v Košiciach

Vážený pán primátor Mesta Košice, vážení poslanci Mestského zastupiteľstva Mesta Košice, my, dolupodpísaní občania, sa v súlade so Zákonom o petičnom práve č. 85/1990 Zb. obraciame na Vás vo vážnej veci verejného záujmu:

Záchrana Kláštora Karmel v Košiciach

Podpísať petíciu

Sestry bosé karmelitánky, ktoré existujú od 16. storočia vo väčšine krajín sveta, postavili kláštor na sídlisku KVP v roku 1995. Košičania tým získali duchovnú perlu, keďže sestry podľa prísnej pápežskej klauzúry kontemplatívne žijú iba v ohraničenom priestore svojho kláštora a priľahlej záhrady, kde sú napokon aj pochovávané. Sestry postavili kláštor v tichom prostredí, kde podľa pôvodného územného plánu nebola plánovaná rozsiahla výstavba. Na prelome rokov 2015/2016 prebehla podpisová akcia na podporu sestier karmelitánok ohľadom výstavby obytného súboru „POVRAZY“ na pravej strane od ich pozemku. Investor tam citlivo znížil zastavanosť územia aj výškovosť budov, takže intimita sestier karmelitánok z pravej strany ostane zachovaná. Vľavo od kláštora sa nachádza pozemok patriaci jazdeckému klubu. Jazdecký klub ho získal od mesta Košice za cenovo výhodných podmienok s tým, že na ňom vybuduje jazdecký areál (viď kúpna zmluva č.971/2006 medzi Mestom Košice a Jazdeckým klubom EMCAR). Aktuálne však investor spojený s jazdeckým klubom na tomto pozemku plánuje namiesto výstavby jazdeckého areálu výstavbu viacpodlažných obytných domov. Ide o konanie v rozpore s podmienkami kúpnej zmluvy, navyše zásadným spôsobom narúšajúce intimitu sestier karmelitánok, ktorá je potrebná k plneniu ich poslania – tichým modlitbám za dobro sveta v skrytom spôsobe života.

Situáciu plánovanej výstavby si môžete pozrieť na tomto odkaze: Situácia – Kláštor Karmel II a areál Zlatá podkova

P E T Í C I A 
ZACHRÁŇME KLÁŠTOR KARMEL V KOŠICIACH II.

My, dolupodpísaní občania, žiadame primátora mesta Košice a poslancov Mestského zastupiteľstva Košice o dodržanie podmienok kúpnej zmluvy č.971/2006 medzi Mestom  Košice a Jazdeckým klubom EMCAR – žiadame zablokovanie akejkoľvek výstavby, ktorá by znemožnila v budúcnosti vybudovať plánovaný jazdecký areál na uvedenom pozemku (parcela č. 1624/575 kat. územie Grunt, Mestská časť Košice – sídlisko KVP). Zároveň žiadame o definitívne stavebné utíšenie bezprostredného okolia Karmelu v Košiciach zmenou územného plánu.

https://www.podpisem.sk/zachranme-klastora-karmel-ii-v-kosiciach/#peticia

One thought on “Petícia za ochranu okolia karmelitánskeho kláštora v Košiciach”

  1. Nemoznám situáciu, ale sestričky určite podporím, svet predsa potrebuje modlitby :), o ich obetách ani nehovorím. Sestry, držte sa!

    Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s